Dark-Strike
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dark-Strike


 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

  Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike)

In jos 
AutorMesaj
ciocio
Fondatori
Fondatori



Mesaje : 956
Puncte : 17665
Data de inscriere : 07/01/2011

 Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike) Empty
MesajSubiect: Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike)    Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike) Icon_minitimeVin Mai 31, 2013 3:06 am

Tutorial privind modul de utilizare HLSS, conversia, egalizarea muzicii şi configurația Counter Strike:


În primul rând,avem nevoie de aceste 3 programe (pe care trebuie să le instalăm):
HLSS (Half Life Sound Selector): Click!
dBpowerAMP Music Converter: Click!
Goldwave: Click!

Acum trebuie să facem configurația din Counter-Strike (să bindăm tastele) pentru a putea asculta și muzica:
Intrăm în folderul "cstrike" care ar trebui să fie în C:/Program Files/Valve sau în C:/Archivos de Programa/Counter-Strike 1.6.
Căutăm un fișier cu extensia .cfg, numit "config", când îl găsim,îl deschidem cu un editor de texte (notepad,wordpad,s.a.m.d) și mergem la sfârșit (jos de tot) și înainte de linia "exec userconfig.cfg" copiați și dați paste la următorul text:

Cod:
bind "KP_MINUS" "voice_inputfromfile 1; voice_loopback 1; +voicerecord"
bind "KP_PLUS" "voice_inputfromfile 0; voice_loopback 0; -voicerecord"

Ar trebui să arate așa:

 Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike) 51481278

Acum trebui să căutăm un fișier cu extensia .cfg numit "userconfig", după ce îl deschidem,facem același lucru pe care l-am făcut cu fișierul "config", de mai sus. În caz de nu-l găsiți, deschideți notepad-ul și creeați un document de text nou, în care adăugați:

Cod:
bind "KP_MINUS" "voice_inputfromfile 1; voice_loopback 1; +voicerecord"
bind "KP_PLUS" "voice_inputfromfile 0; voice_loopback 0; -voicerecord"


Apoi salvați-l sub numele "userconfig.cfg" și la opțiunea care vă pune să alegeți tipul, alegeți: "All Files". Ar trebui să arate cam așa:

 Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike) 57949884

Acum o să schimbăm formatul (mp3) la tipul de format pe care îl necesită HLSS ca să funcționeze (wav):
Trebuie să deschidem prpgramul dBpowerAMP Music Converter, o să ni se deschidă o fereastră ca să alegem fișierele cărora vrem să le facem conversia, acum să ne imaginăm că vreau să bag soundtrack-ul "Green Hill Zone" din clasicl Sonic pentru consola sega. În acest caz, deschidem fișierul:

 Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike) 47550854

și o să se deschidă o fereastră, acum ceea ce trebui să facem este să configurăm tot ce este acolo,cu următoarele:

 Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike) 37904530

Unde zice "Folder:" punem folderul pe care îl vrem:
Când ați făcut totul cum este în imagine,apăsați pe butonul ''Convert'' și când totul se termină apăsați pe butonul "Finished".

Acum trebuie să egalizăm muzica pe care am realizat-o mai sus,dar asta se face cu programul Goldwave:
Deschidem programul Goldwave și dăm click pe butonul "Open",apoi alegem fișierul cu conversia la .wav (cel care l-am făcut adineauri). Acum dăm click pe butonul "Effect", mergem la "Filter" și acolo facem click pe "Equalizer" :

 Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike) 80408036

Acum trebuie să înlocuim numărul "0.0" cu numărul "-6.2" în următoarele spații:

 Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike) 63057078

În cele din urmă facem click pe OK, așteptăm să se termine și când este gata dăm click pe "Save" și așteptăm să se salveze, apoi închidem programul.

Mai trebuie să configurăm doar HLSS și totul v-a fi gata!
Deschidem HLSS și mergem la "File" , apoi la "Options" .
Acum,unde zice "Game Directory:" punem locul unde se află folderul "cstrike", de exemplu în cazul meu ar fi așa: "C:/Program Files/Steam/SteamApps/delta_senzor/Counter-Strike/cstrike".
După ce alegem folderul corect, dăm click pe OK și o să vedem că semnul "+" s-a făcut verde acum.
Următorul pas este să deschidem și să bindăm melodia la care am lucrat, atunci apăsăm pe "+" și facem click unde sunt 3 puncte, așa: ''...'' .
O să se deschidă o fereastră pentru a selecționa fișiere, selecționăm fișierul la care am lucrat,exemplul meu este melodia Green Hill Zone din Sonic.
Acum facem click pe "Shortcut" și apăsăm pe tasta care vrem să fie cea cu care se selecționează melodiile,spre exemplu "F1" , deci facem click pe "Shortcut" și apăsăm tasta F1, după asta facem click pe OK și totul va fi gata, tot ce lipsește este să intrăm ăn jocul Counter-Strike. Încă un lucru și totul e gata, când suntem deja în Counter-Strike cu totul deja făcut și HLSS deschis, trebuie să alegem melodia dorită, în cazul meu cea din Sonic, ar trebui să apăsăm butonul bindat "F1" și acolo melodia este deja selecționată, apoi trebuie să apăsăm pe butonul ''-'' (minus) din partea dreaptă a tastaturii (NumPad) ca să înceapă melodia, și ca să oprim melodia trebuie să apăsăm pe butonul "+" (plus) care este tot în NumPad.

Tutorial facut de roby_the_dude
Sus In jos
https://dark-strike.canadian-forum.com
 
Tutorial complet utilizare HLSS! (Muzică în CStrike)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Muzica in cs
»  Evil[Tutorial]
»  Tutorial Builder
» Signature | Tutorial
»  [TUTORIAL] Redirect

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dark-Strike  :: Counter-Strike :: Tutoriale Counter-Strike 1.6-
Mergi direct la: