Dark-Strike
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dark-Strike


 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Simple Web Page

In jos 
AutorMesaj
ciocio
Fondatori
Fondatori



Mesaje : 956
Puncte : 17665
Data de inscriere : 07/01/2011

Simple Web Page Empty
MesajSubiect: Simple Web Page   Simple Web Page Icon_minitimeJoi Aug 04, 2011 8:40 am

Pentru inceput vom crea un nou fisier, de marime 760*600 pixeli. De ce 760? Ca sa fim siguri ca pe ce lucram se va vedea la fel de bine si pe o rezolutie 800*600. Inaltimea puteti sa o dati cat vreti, eu de obicei ii dau 600 ca sa pot vedea toata suprafata de lucru pe un monitor la rezolutia de 1024*768. O sa incepem prima data cu backgroundul. Creati un Layer set nou (Layer > New > Layer Set...) . In acest set creati un layer nou. Umpleti acest layer cu negru folosind Paint Bucket Tool (Tasta G). Simple Web Page Art2_1
Creati un nou layer (Shift + Ctrl + N). Folosind apoi Rectangular Marquee Tool (tasta M) Simple Web Page Art2_2
selectati o regiune centrala de latime 80-90% din zona de lucru, lasand cam 200 pixeli spatiu liber deasupra, si umpleti-o cu alb. Ar trebui sa obtineti deocamdata aceasta imagine. Simple Web Page Art2_3
Creati un nou layer tot in acest set. Folosind aceeasi Rectangular Marquee Tool,Gradient Tool selectati o regiune de aceeasi latime ca si portiunea alba insa de aceeasi latime. Faceti noua selectie deasupra zonei albe. Apoi selectati Gradient Tool si introduceti ca si culoare pentru Foreground #797979 si pt Background #5B595A Simple Web Page Art2_4
Umpleti de sus in jos selectia noastra cu acest gradient. Simple Web Page Art2_5
Selectia ar trebui sa arate acum asa. Simple Web Page Art2_6
Apasati Ctrl+D ca sa anulati selectia si creati un layer nou, in acelasi set. Selectati deasupra zonei gri (tot cu Rectangular Marquee Tool) o zona de vreo 30, 40 pixeli inaltime. Apelati din meniu Select > Modify > Smooth si introduceti 2 la valoare. Asta va rotunji cu 2 colturile dreptunghiului nostru. Simple Web Page Art2_7
Umpleti aceasta regiune folosind un Gradient Fill. Culoare foreground #E84400, si background #C42900 Simple Web Page Art2_8
Umpleti regiunea de sus in jos. Adica faceti click prima data in partea de sus a selectiei apoi trageti in jos, pana cand se termina selectia, sau mai mult, ca sa prelungiti efectul. Simple Web Page Art2_9
Dupa ce regiunea este umpluta, ar trebui sa obtineti asa ceva. Simple Web Page Art2_111

Acum selectati zona de sub gradientul rosu, cam 3 pixeli inaltime din zona rosie,
Mareste aceasta imagineRedu aceasta imagine Click aici pentru a o vizualiza la dimensiunea originala.
Simple Web Page Art2_112
si apasati taste Delete. Astfel vom sterge zona de jos, deoarece dorim colturi rotunjite doar in partea de sus. Faceti acum Ctrl+Click pe Layer4, layerul ce contine gradientul gri. Creati un layer nou deasupra acestuia si umpleti zona cu patternul pe care l-am folosit cand am creat iconul rola de film (meniu Edit > Fill si apoi Use Pattern). Simple Web Page Art2_12

Setati opacitatea acestui strat la 34% Simple Web Page Art2_13
Pe acelasi layer, apelati din meniu Layer > Add Layer Mask > Reveal all . Apasati apoi tasta D, si apoi X pentru a reseta culorile de Foreground si Background la cele default. Selectati apoi Gradient Tool, Simple Web Page Art2_14
si umpleti zona selectata Simple Web Page Art2_15
tragand de jos in sus. Ar trebui sa obtineti aceasta imagine. Simple Web Page Art2_16
Selectati apoi fontul Georgia, de marime 24, culoare alba, si scrieti textul pentru headerul paginii. Deschideti acum iconul creat in articolul precedent si adaugati-l la text. Simple Web Page Art2_17
Partea de continut o sa va las pe voi sa o faceti. tot ce trebuie e sa folositi acelasti font Georgia si in partea de continut (ca sa fie totul pe aceeasi tema). Acum o sa cream un buton pentru RSS feeds. Pentru aceasta o sa cream un nou set de layere. Layer > New > Layer set... Apoi in acest set cream un nou layer, de marimea unui buton, cam 80*20 pixeli. Pentru aceasta folosim Rectangular Marquee Tool. Apoi apelam Select > Modify > Smooth cu valoarea 2 pentru a rotunji colturile, cum am facut mai sus, si umplem zona cu acelasi gradient de rosu: foreground #E84400, background #C42900 Simple Web Page Art2_18
Adaugati ceva text pe buton si sunteti gata. Simple Web Page Art2_19
Tot ce va mai ramane e sa adaugati sectiunea de footer (un fill pe gri de exemplu) si sectiunea de continut, care se obtine foarte usor. Doar adaugati cateva layere de text, si va mai jucati putin cu Rectangular Marquee Tool ca sa obtineti casute de continut ce se pot obtine foarte usor apoi prin definirea de stiluri. Transpunerea de la layout in template HTML si stiluri CSS intr-un articol viitor. Asta e ceea ce am obtinut eu dupa ce m-am mai jucat putin cu layoutul respectiv. Ca sa downloadati fisierul PSD faceti click mai jos.
Simple Web Page Art2_20

Link-ul autorului:
http://www.radumogos.com/web/app.php/articles/show/id/2
Sus In jos
https://dark-strike.canadian-forum.com
 
Simple Web Page
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dark-Strike  :: Photoshop :: Tutoriale Photoshop-
Mergi direct la: