Dark-Strike
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dark-Strike


 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Minge de fotbal [Tutorial]

In jos 
AutorMesaj
ciocio
Fondatori
Fondatori



Mesaje : 956
Puncte : 17665
Data de inscriere : 07/01/2011

Minge de fotbal [Tutorial] Empty
MesajSubiect: Minge de fotbal [Tutorial]   Minge de fotbal [Tutorial] Icon_minitimeMar Aug 02, 2011 8:50 pm

Pasul 1. Incepem prin deschiderea unui nou document cu ce rezolutie vreti si background alb sau orice altceva inafara de negru.
Eu am ales rezolutia monitorului meu: 1152*864 si backgorund alb:
Minge de fotbal [Tutorial] Ermnon
Pasul 2. Acum va trebui sa facem un Layer nou. Pentru asta puteti da click pe "Create a neu layer" din paleta de Layere. Butonul il gasiti aici:
Minge de fotbal [Tutorial] Jt13ci
Pasul 3. Cu Paint Bucket Tool umpleti Layer-ul nou creat cu o culoare putin mai deschisa decat negru. Eu am ales #212121.
Minge de fotbal [Tutorial] 2qivi53
Pasul 4. Faceti un layer nou deasupra celorlalte. Luati Polygon Tool de aici:
Minge de fotbal [Tutorial] 34xhwl5
Apoi dedesptul meniului File, Edit, Image, Select, Filter, View, etc, aveti o bara cu setarile tool-ului, modificati-le ca in imagine:
Minge de fotbal [Tutorial] 2ywtto9
Si trasati cu el un hexagon asemanator cu cel din imaginea mea (nu neaprat identic dar nu puneti muchia de jos paralela cu muchia documentului pentru a da putin efect mingii):
Minge de fotbal [Tutorial] 23ru33r
Pasul 5. Pentru a nu strica din calitatea hexagonului il vom umle direct patch si nu selectie pentru asta va duceti in meniu Paths (Window > Paths, daca nu-l aveti in workspace) apoi selectati o culoare pentru peticurile mingii (eu am ales un gri spre alb, mai mult alb) si apasati in meniul paths pe "Fill path with foreground color":
Minge de fotbal [Tutorial] 29w369g
Acum apasam butonul "Delete" de pe tastatura ca sa stergem path-ul pentru ca numai avem nevoie de el.

Pasul 6. Duplicati Layer-ul cu hexagonul (comanda rapida CTRL+J) si mutati-l ca in imagine (lasati intre ele o distanta de 2-3 pixeli, cum e in imagine):
Minge de fotbal [Tutorial] 2a64idz
Pasul 7. Repetati pasul 6 (ATENTIE: NU rotiti hexagonul doar mutati-l corect) pana aveti ceva asemanator cu:
Minge de fotbal [Tutorial] Fp8cn7

Pasul 8. Dupa cum am spus in titlul tutorialui este o minge de fotbal personalizata deci va puteti une o emblema pe unul sau mai multe petice sau le puteti colora dupa bunul plac. Mie mi-a iesit asta:
Minge de fotbal [Tutorial] Oqaijt
Pasul 9. Acum selectati toate layerele cu hexagoane (si cel cu logoul daca cumva a-ti pus), click dreapta pe ele si "Merge Down".

Pasul 10. Acum da-ti dublu click langa textul layer-ului cu hexagoanele pentru a deshide "Blending Options" si faceti setarile ca in imagine la Bevel & Emboos:
Minge de fotbal [Tutorial] 2e51mqa
Pasul 11. Acum selectati layerul cu hexagoanele (cel carui tocmai ia-ti aplicat efectele Bevel & Emboos) si cel care l-ati colorat la inceputul tutorialulul cu acel gri (#212121) si da-ti din nou Merge Layers.

Pasul 12. Luati Eliptical Marquee Tool:
Minge de fotbal [Tutorial] Drfnk3
Si cu el creati un Cerc ca cel din imagine (Ca sa il faceti perfect tineti Shift i ntimp ce-l faceti si ca sa-l pozitionati unde vreti tineti si space inainte sa da-ti drumul la click stanga) (nu il faceti chiar in centul hexagoanelor dar atentie nici pe langa)
Minge de fotbal [Tutorial] 2e1dcia
Apoi mergeti la Filder > Distort > Spherize, puneti la Amount 100. si OK.
Deja avem mingea dar trebuie sa scapam de restul, nimic mai simplu.
Da-ti CTRL+SHIFT+I si apasati iarasi Delete (de pe tastatura).
CTRL+D ca sa deselectati.

Pasul 13. Ca sa aveti un efect mai realistic, luati Burn Tool
Minge de fotbal [Tutorial] 4jmdg3
Si cu un soft brush de 500 px da-ti acolo unde cade umbra pe minge (va puteti ghida dupa cum a-ti adaugat bevel & emboos, unde este negru e umbra unde este alb, lumina)

Pasul 14. Luati Dodge tool (de udne a-ti luat si burn) si da-ti in celalalt loc al
mingii.

Pasul 15. Creati un nou layer deasupra. In el creati tu ncerc cu Eliptical Marquee Tool putin mai mic ca mingea cu vreo 7-8 px. ca in img
Minge de fotbal [Tutorial] Mbl5jl
Apoi mai creati unul ca in imagine (de data asta mai mare)
dar sus in meniul tool-ului alegeti:
Minge de fotbal [Tutorial] 2ilycrl
Si cercul mai mare il puneti peste cel mic in asa fel incat sa obtineti ceva asemanator:
Minge de fotbal [Tutorial] Foj594
Pasul 16. Luati Un soft brush ALB mare de 800 px
Pasul 17. Mergeti la Filter > Blur > Gausian Blur.
Valoare 5 px.

Reduceti Opacitatea la 60 de aici:
Minge de fotbal [Tutorial] 250v8f6
Imaginea finala:
Minge de fotbal [Tutorial] 1ebcl1
Sus In jos
https://dark-strike.canadian-forum.com
 
Minge de fotbal [Tutorial]
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
»  Evil[Tutorial]
» Signature | Tutorial
»  Tutorial Builder
»  [TUTORIAL] Redirect
»  Prostreet Car Tutorial !

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dark-Strike  :: Photoshop :: Tutoriale Photoshop-
Mergi direct la: